Máme přebytek! Ó, my se máme?

20. 10. 2016 8:26:00
Senátní a krajské volby jsou již historií. Je čas zabývat se zase „běžnými“ věcmi. Do parlamentu nezadržitelně míří rozpočet na rok 2017 a ministr financí Andrej Babiš znovu překonal rekord ve výši přebytku vládních financí.

Tentokrát (data z konce září) je to dokonce více než 82 miliardy korun. Fascinující výsledek, chtělo by se říci. Ve skutečnosti to zdaleka tak radostné není. A nutí to k zamyšlení o tom, jak vlastně postavit ten rozpočet příští.

Za jinak opravdu nečekaným vývojem vládních financí jsou totiž dva vlivy. První je ten malinko menší. Příjmy rozpočtu jsou lepší, než se čekalo. Lepší jsou však především díky výrazné dynamice české ekonomiky.

Co se týká efektivity výběru daní, budeme si muset počkat na celková data za celý rok, protože v tomto punktu dochází mnohdy k opravdu těžko vysvětlitelným krátkodobým výkyvům. Ale když se podíváme na klíčový údaj z této oblasti, tedy na výsledky výběru daně z přidané hodnoty, tak asi nelze tak jednoduše souhlasit s tím, co nám předkládá k věření tisková zpráva ministerstva. Totiž, že díky kontrolním hlášením a dalším promyšleným krokům správce daně nastal výrazný zlom k lepšímu.

Podívejme se na oficiální čísla ministerstva (zvídaný čtenář je nalezne ZDE a může si je ověřit). A tady vidíme: celoroční plán výběru DPH na rok 2016 je 247,7 miliardy korun. Dosud vybráno 173,55 miliardy. To je 70,1 procenta z plánu. Loni ve stejné době bylo inkaso daně 166,71 miliardy (tedy skutečně nižší), jenže to bylo 72,7 procenta z plánu. Čili platí, že vybraná suma je sice vyšší, ale ve skutečnosti by měla být „více vyšší“, než je. Zapeklité, ale je to tak.

A co více, je to ještě trochu horší. Meziroční růst letošního skutečného výběru proti skutečnému výběru loňskému jsou cca čtyři procenta. Pravdou je, že nyní dostávají z DPH o něco více města a obce, takže celkově je inkaso DPH dejme tomu o asi pět procent vyšší než loni. Ale to ve skutečnosti při růstu poptávky domácností o cca 2,5 procenta není nijak oslnivý výsledek.

Pokud se nějaké daně zasloužily o opravdu pěkný růst příjmů, byla to především daň z příjmu právnických osob (meziročně + 13 procent) a daň z příjmu fyzických osob (při započtení faktu, že i zde jde více městům a obcím, tak se inkaso zvýšilo cca o devět a kousek procenta). Čili shrnuto je to tak, že inkaso těch daní, které se vybírají snadno, roste podstatně s větší dynamikou, než inkaso „náročné“ DPH. Navzdory kontrolním hlášením.

Jenže ve skutečnosti je klíčovým aspektem letošního rozpočtu ještě něco jiného – vládní investice kvůli nepřipraveným projektům a zmatkům především v oblasti dopravní infrastruktury stojí. Hodně to zjednoduším, ale to naprosto nevadí, protože podstata bude vystižena přesně. V roce 2015 jsme měli touto dobou proinvestováno celkem 73,6 procenta plánovaných výdajů. Letos je to „oslnivých“ 60,3 procenta. Když to převedeme na peníze, tak loni bylo do konce září investováno například do dálnic a dalších vládních či místních projektů asi 88,5 miliard korun. Letos je to 51,5 miliardy. A to ještě štěstí, že absolutní nepřipravenost státu stavět dálnice, koridory a další potřebné věci (připomínám, že na dopravě je „Babišovo“) alespoň suplují kraje. Ty se ukázaly jako daleko schopnější a přišly s projekty, díky kterým mohly do infrastruktury vložit více než trojnásobek původně předpokládané sumy (je to asi 18 miliard místo předpokládaných šesti miliard). Pokud by hejtmani neprokázali, že umějí pružně reagovat a jsou nachystáni zlepšovat kraje, topili bychom se v přebytku možná i sto miliard. (Zároveň lituji motoristy, kteří tuto horečnatou aktivitu odskákali nevídaným počtem uzavírek na krajských silnicích – ale je to pro dobrou věc.)

I z těch 100 miliard by mohlo být prezentováno jako ohromný úspěch. Ale spíše bychom se měli zamyslet, zda desítky miliard, které leží ve státní kase, neměly být dávno puštěny do ekonomiky.

Vina za přebytek leží na nepřipravenosti investic. Dokud ještě běžely projekty starší, nebylo to tak poznat. Ale s každým dalším měsícem se pravda ukazuje stále více. Čili základní otázkou při jednání o rozpočtu 2017 nebude, zda máme zdroje, ale zda budou konečně ministerstva schopná ty peníze smysluplně utratit.

Autor: Milan Urban | čtvrtek 20.10.2016 8:26 | karma článku: 23.96 | přečteno: 2641x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ekonomika

Ladislav Jílek

Něco k huti Liberty

My starší ji známe pod jménem Nová huť Klementa Gottwalda. Ti ještě starší ji znali pod jménem Jižní závod, který jí dali Němci, kteří ji začali stavět během 2SV.

25.3.2024 v 16:35 | Karma článku: 22.65 | Přečteno: 596 | Diskuse

Milan Smutný

Nesnesitelně drahá láce solárních a větrných zdrojů

Daňoví poplatníci v Německu se vztekají: v rozporu s vládní ideologií zjišťují, že zelená tranzice levnými zdroji ze slunce a větru se nejen nekoná, ale devastuje ekonomiku, soukromé i veřejné rozpočty a vede k politickému chaosu.

25.3.2024 v 11:31 | Karma článku: 35.70 | Přečteno: 903 | Diskuse

Markéta Šichtařová

Co se to děje s úroky?!

Už tento týden bude znovu Česká národní banka rozhodovat o nastavení jejích úrokových sazeb. A ekonomové ve svých reportech skoro o ničem jiném nemluví.

20.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 34.90 | Přečteno: 1565 | Diskuse

Karel Trčálek

Čelíme statistickému zkreslení paní Šichtařové!!!

Počet lidí, kteří jsou přesvědčení, že je paní Šichtařová ekonomka, v roce 2023 stoupl o 173 000 na 4,224 milionu lidí. Vyplývá to ze statistik paní Šichtařové...

18.3.2024 v 8:43 | Karma článku: 19.36 | Přečteno: 496 | Diskuse

David Kunc

Ekonomické události 11. týdne

Americká inflace se delší dobu pohybuje nad 3 %. Aby inflace zpomalila, bude muset zpomalit i americká ekonomika - což, se možná již pomalu začíná dít. Dokud v USA nenastanou podobné symptomy jako v EU, bude inflace patrně vyšší

18.3.2024 v 6:56 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 69 | Diskuse
Počet článků 99 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 935

Poslanec ČSSD, předseda Podvýboru pro energetiku a místopředseda Hospodářského výboru Poslanecké sněmovny, v letech 2003 až 2006 ministr průmyslu a obchodu.

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...