Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Naším programem budiž růst mezd

Česká ekonomika se dostala do specifického okamžiku. Nezaměstnanost klesla pod čtyři procenta. Což je číslo v podstatě nemožné. Technicky vzato je při nyní používané metodice téměř nemyslitelné dosáhnout tak nízký údaj.

Prostě proto, protože na čtyřech procentech je obvykle uváděna hladina „nazaměstnatelnosti“, tedy počet lidí, kteří pracovat z principu nechtějí, nebo  se rozhodli žít soustavně mimo obvyklý společenský rámec.

Nevím, zda bych tomu řekl přímo slepá ulička, ale další růst hospodářství zjevně narazil na aktuální bariéry. My ještě s jistou setrvačností pokračujeme v projektech podpory nových investic na zelené louce a jsou regiony, kde je to určitě i potřebné, protože v těch oblastech je míra nezaměstnanosti významným způsobem vyšší než jinde v zemi. Ale jako celek budeme muset v nejbližší době změnit naši strategii a od podpory tvorby pracovních míst přejít k poněkud jiným postupům.

Nyní to poněkud přeženu, ale jsme v situaci, kdy by bylo možná nejlepší poskytnout podporu takovým projektům, které zajistí stejnou produkci při snížení počtu zaměstnanců. Tedy projekty, které uvolní pracovní sílu pro další růst.

Než se ale do čehokoliv podobného pustíme, bylo by vhodné podrobit nynější situaci přece jenom poněkud hlubší analýze a veřejné diskusi.

Vidíme mnoho otázek a zatím máme dosti málo odpovědí. Nedávná studie, kterou nechal vypracovat Vladimír Špidla, ukázala na problém dekapitalizace české ekonomiky, kdy transfer zisků do zahraničí je vyšší než nové investice. Jinými slovy zahraniční vlastníci (což ale mohou být i firmy s domicilem v cizině, ale s českými podílníky) neinvestují svoje zisky zpět do firem, ale posílají je ven ze země. Je třeba se ptát proč? Je něco špatně v daňových zákonech, jsme příliš liberální v možnosti levně vyvést zisk ze země nebo naopak existuje kdesi systémová chyba, která ztěžuje další investování?

Bylo by to například jiné, pokud bychom nepracovali s korunou, ale s eurem? Posílilo by to investiční náladu? Jaký vliv na tyto procesy má intervenční činnost ČNB a oslabení koruny? Matematicky je to jasné – oslabení koruny směřuje spíše proti vývozu zisku, ale není zde nějaký jiný méně zjevný vliv? Není problém v nemožnosti získat nové zaměstnance, zvláště kvalifikované?  To jsou jenom některé z těch otázek, na které bychom potřebovali najít odpověď. A to je jenom jedna oblast problému.

Jak to, že mzdy rostou relativně pomalu a nedohání příliš vyspělé země, když je nedostatek pracovních sil? Je to historickou malou silou odborů v zemi? Nebo je zde nějaká hlubší příčina? Pokud by stát výrazně zvýšil mzdy u svých zaměstnanců, jak velký by to mělo vliv na soukromou sféru? A jak výrazný růst mezd by musel nastat, aby se podnikatelům v zemi vyplatilo investovat do robotizace a modernizace?

To jsou všechno velmi složité vztahy. Ale bude nutné o nich začít opravdu vážně hovořit. Protože zatím vypadá česká ekonomika číselně krásně a nesporně je velmi výkonná, jenže pod hladinou dne se odehrávají děje, které naznačují budoucí problémy. Měli bychom tedy o těchto dějích mluvit a hledat řešení založená na široké shodě, které  nebudou mít ideologické znamínka a přežijí  více než jedno volební období.

Zatím má vláda v podstatě jenom jednu možnost, jak do věci zasáhnout – to je slovní podpora snahy zaměstnanců o získání vyšších mezd a posílení diskuse o růstu platů ve státní sféře. Protože i když přesné vztahy neznáme, tak zcela jistě platí, že pokud se příjmy od státu zvýší, soukromý sektor bude nucen reagovat.

Vládním programem pro příští rok by tedy měl být růst platů a mezd. Samozřejmě se můžeme bavit i o jiných opatřeních, já se například nebráním tomu, že bychom mluvili o dvojí sazbě daně u právnických osob, kdy by bylo vyšší zdanění velkých korporací. Nebo o reformě odpisových pravidel a o výrazném zrychlení odpisů vyspělých technologií. Určitě by bylo dobré hovořit o mechanismech k zabránění daňové optimalizace, což je roztomilý výraz pro danění v zemích s nízkými sazbami. Je tu myšlenka sektorové daně v energetice, finančnictví či telekomunikacích. To všechno jsou relevantní nápady, i když se mi osobně některé líbí více a jiné podstatně méně. A i když některé vedou k absurdním koncům, jako je 210 miliard dolarů na offshorových účtech firmy Apple (důsledek daňové politiky v USA).

Ale pořád vidím platy a mzdy jako klíč. Pokud bychom dosáhli jejich výraznějšího růstu, vytvoří se tlak na zavádění automatizace a robotizace především v průmyslu, bude uvolněna část pracovní síly a otevře se prostor pro nové projekty. Dojde ke zvýšení domácí poptávky. Samozřejmě to některé obory nemusí vydržet nebo je to může silně zasáhnout, ale pokud chceme doběhnout platy ve vyspělých zemích, pak hlavní část produkce musí vznikat v oblastech s vysokou přidanou hodnotou. To je prostě elementární ekonomický vztah. 

Autor: Milan Urban | úterý 6.12.2016 8:00 | karma článku: 13,78 | přečteno: 540x
  • Další články autora

Milan Urban

Rekonstrukce nebo dekonstrukce státu?

Nikým nevolená skupina lidí bez mandátu od voličů se s formulkami „my, a nikdo jiný, máme svatou pravdu“ snaží o prosazení jedné konkrétní podoby řady zákonů. Říkají si Rekonstrukce státu.

27.9.2017 v 8:02 | Karma: 13,53 | Přečteno: 560x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Milan Urban

Průmysl chce euro a průmysl nás živí

Průmysl nás živí. Češi nežijí z bankovního sektoru (i když někteří samozřejmě ano), nežijí ani ze služeb (i když někteří ano), ani ze zemědělství (někteří ano, ale těch je hodně málo). Asi 40 procent obyvatel země žije z průmyslu.

14.7.2017 v 8:06 | Karma: 14,10 | Přečteno: 984x | Diskuse| Ekonomika

Milan Urban

Sedm miliard. Zase montovna?

Jedním z mýtů o české ekonomice je tvrzení, že je to tady samá montovna a logistický sklad, z čehož má země velké nic a lidé hodně málo. Ano, lidé mají málo – všichni víme, jak je to s platy v České republice.

28.6.2017 v 7:51 | Karma: 18,22 | Přečteno: 1522x | Diskuse| Ekonomika

Milan Urban

Boleslav není a nebude Detroit

Každá dobrá, optimistická zpráva musí být v českém prostředí okamžitě vyvážena temnou úvahou o blízkém neštěstí. Takže když objem produkce automobilového průmyslu přesáhl jeden bilion korun, je to výrazný krok k tragédii.

15.6.2017 v 8:28 | Karma: 15,22 | Přečteno: 632x | Diskuse| Ekonomika

Milan Urban

Těžit se má, „strategické“ zásoby nemají smysl

Ta otázka se znovu objevila v souvislosti s těžbou lithia v Krušných horách. Zase máme lidi, kteří říkají: Těžba je krádež, nechme nerostné bohatství dětem. Ekonomicky je to absurdní nápad. A připomíná Státní plánovací komisi.

25.4.2017 v 10:44 | Karma: 17,13 | Přečteno: 589x | Diskuse| Ekonomika
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Má přejít česká ekonomika na válečný režim? Doba míru je pryč, říká Pojar

27. dubna 2024

Vysíláme Britský premiér Rishi Sunak nedávno oznámil, že jeho vláda uvede zbrojní průmysl do válečného...

Každý druhý učitel v Německu zažívá ve třídách násilí. Brutalita na školách roste

27. dubna 2024

Premium Německý učitel se stává docela riskantní profesí. Násilí se stává stále běžnější částí vyučování a...

Biden nečekaně kývl na předvolební debatu. Kdykoli kdekoli, říká Trump

26. dubna 2024  22:27

Americký prezident Joe Biden se v pátek nechal slyšet, že by chtěl do debaty se svým předchůdcem...

USA mění systém pomoci Ukrajině: už ne sklad, ale zbraně přímo ze zbrojovek

26. dubna 2024  21:30

USA chystají dosud největší balík vojenské pomoci Ukrajině v přepočtu za více než 140 miliard...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 99
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 935x
Poslanec ČSSD, předseda Podvýboru pro energetiku a místopředseda Hospodářského výboru Poslanecké sněmovny, v letech 2003 až 2006 ministr průmyslu a obchodu.

Seznam rubrik