Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dekonstrukce státu

4. 04. 2017 8:08:08
"Vyděračské" sdružení Rekonstrukce státu zase jednou vyvěsilo po České republice billboardy se svými výkřiky. Podle nich jsem kouzelník, který „nechal zmizet smlouvy za 150 miliard korun“. Samozřejmě je to poněkud jinak.

Ale popořadě. Registr smluv je v pořádku a já s ním nemám problém. Ano, v minulosti jsem opakovaně říkal, že se nemá týkat některých státních podniků – nejznámější z nich jsou Budvar a Diamo. K tomu jsou – podle mne – dobré důvody. Jde o podnikatelské subjekty, u kterých může zveřejňování smluv vést ke komplikacím, které v konkurenčním prostředí ohrozí jejich schopnost vykonávat podnikatelskou činnost. Podpořil jsem také vyjmutí některých společností založených městy a obcemi s podnikatelským cílem. Důvod je stejný.

Ostatně k těm smlouvám podobných podniků a společností, které se netýkají přímo obchodních tajemství, se může veřejnost dostat vcelku snadno pomocí zákona o svobodném přístupu k informacím, ale to je vedlejší detail.

Ve smyslu svých pochybností jsem několikrát předložil různé pozměňovací návrhy – v některých případech šlo o návrhy podporované a vytvořené přímo na ministerstvu průmyslu. To není nijak neobvyklý postup, kdy poslanec nebo skupina poslanců vypomůže v legislativním procesu předkladateli, aby mohl zasáhnout do procesu i poté, kdy návrh zákona dorazí do sněmovny. Děje se to ve Sněmovně běžně. Například u zákonů předkládaných ministerstvem financí je to velmi časté. Jen se tomu nikdo nediví.

A teď ale to hlavní – není pravda, že na základě těchto návrhů byl „zákon vykleštěn“, jak se snaží tvrdit Rekonstrukce státu. Ve skutečnosti jsem ve většině případů ustoupil jiným návrhům, které měly větší podporu, a svoje verze jsem stáhnul z jednání. Ani to není neobvyklé. Já i kolegové toto děláme ve chvíli, kdy je jasné, že je na stole něco podobného, ale s větší podporou uvnitř parlamentu. Přece jenom je zjevné, že nemá cenu tlačit do hlasování verzi, která zjevně neuspěje, protože je předložena jiná a přijatelnější varianta.

Nerozumím úplně přesně tomu, proč si Rekonstrukce státu vybrala právě mne a snaží se přesvědčit veřejnost, že já jsem vrahem všeho dobra, které přišlo se zákonem o registru smluv. Prostě to není pravda. Já bych naopak jeho působnost v řadě oblastí rozšířil. Naprosto jednoznačně si dokážu představit, že by všechny podnikatelské subjekty čerpající dotace z veřejných zdrojů měly zveřejňovat smlouvy, které se týkají využití veřejných prostředků. A také, že by smlouvy zveřejňovaly neziskové organizace financované z grantů a dotací. Zato odmítám oslabovat státní nebo obecní podnikatelské subjekty kvůli několika šikovným mediálním vyděračům z tak zvané Rekonstrukce státu.

Když hovořím o vydírání, není to přehnané. Způsoby jednání, které Rekonstrukce státu používá, jsou z mého pohledu naprosto nepřijatelné. Například organizují hromadné zasílání nátlakových mailů a sms, z nichž některé jsou opravdu dosti drsné. Tomu nehodlám ustupovat.

Poslanec je zvolený občany a těm se také zodpovídá. Rekonstrukce státu se pasuje do jakéhosi veřejného ochránce a spolku, bez kterého by se stát zhroutil. Ale to jsou umně vytvořené lži. Když oni říkají, že ten a ten poslanec „zradil“ a přestal Rekonstrukci státu podporovat, tak veřejnosti podsouvají skutečnou „prasárnu“. Ano, přihlásil jsem se k podpoře několika zákonů, o kterých Rekonstrukce státu hovořila. Ale neslíbil jsem přece, že i s navijákem schramstnu a podpořím všechno, co oni chtějí, že budu pro každý detail tak, jak ho nikým nezvolená Rekonstrukce státu navrhla.

Oni by se ostatně měli jmenovat spíše Dekonstrukce státu, protože vynucování bianco podpory v legislativním procesu, vydírání poslanců, aby podpořili každý nápad neziskovky, to všechno ukazuje na hluboké nepochopení našeho politického demokratického systému. Poslanec má právo a dokonce povinnost hlasovat podle svého přesvědčení. A nikdo ode mne nemůže chtít, abych podpořil něco, co tomuto přesvědčení odporuje. A to jen proto, že to vymyslela jedna nezisková organizace. Ať si mne klidně dají na další billboard.

Autor: Milan Urban | úterý 4.4.2017 8:08 | karma článku: 16.63 | přečteno: 564x

Další články blogera

Milan Urban

Průmysl chce euro a průmysl nás živí

Průmysl nás živí. Češi nežijí z bankovního sektoru (i když někteří samozřejmě ano), nežijí ani ze služeb (i když někteří ano), ani ze zemědělství (někteří ano, ale těch je hodně málo). Asi 40 procent obyvatel země žije z průmyslu.

14.7.2017 v 8:06 | Karma článku: 12.93 | Přečteno: 922 | Diskuse

Milan Urban

Sedm miliard. Zase montovna?

Jedním z mýtů o české ekonomice je tvrzení, že je to tady samá montovna a logistický sklad, z čehož má země velké nic a lidé hodně málo. Ano, lidé mají málo – všichni víme, jak je to s platy v České republice.

28.6.2017 v 7:51 | Karma článku: 15.59 | Přečteno: 1458 | Diskuse

Milan Urban

Boleslav není a nebude Detroit

Každá dobrá, optimistická zpráva musí být v českém prostředí okamžitě vyvážena temnou úvahou o blízkém neštěstí. Takže když objem produkce automobilového průmyslu přesáhl jeden bilion korun, je to výrazný krok k tragédii.

15.6.2017 v 8:28 | Karma článku: 12.41 | Přečteno: 608 | Diskuse

Milan Urban

Těžit se má, „strategické“ zásoby nemají smysl

Ta otázka se znovu objevila v souvislosti s těžbou lithia v Krušných horách. Zase máme lidi, kteří říkají: Těžba je krádež, nechme nerostné bohatství dětem. Ekonomicky je to absurdní nápad. A připomíná Státní plánovací komisi.

25.4.2017 v 10:44 | Karma článku: 15.12 | Přečteno: 562 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Vladimír Havránek

Čeští vojáci v Pobaltí?...samo že ano, ruský medvěd nezná hranic!

Jen zírám, kolik se tu vyrojilo bojovníků proti naší účasti v Pobaltí. Pokud by ruský medvěd zpozoroval, že nějaká hranice se kterou sousedí je méně chráněná, učiní obrovskou nenávist proti jeho občanům a území zaberou!

21.7.2017 v 21:48 | Karma článku: 13.34 | Přečteno: 315 | Diskuse

Petr Bajnar

Příběh „neúspěšného" vysokoškoláka

Žijeme v době, kdy zejména vzdělanější části populace vládne „kult úspěchu“. Knihkupectví jsou plná knih obsahujících rady, jak dosáhnout v životě a kariéře co nejvyšší postavení.

21.7.2017 v 17:48 | Karma článku: 20.34 | Přečteno: 699 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Recenze audioknihy „Sense and Sensibility“ od Jane Austen

Kdo by neznal rozumnou Elinor, emocionální Mariane a roztomilou Margaret, sestry Dashwoodovy? Ano, tři dcery paní Dashwoodové z románu „Sense and Sensibility“. A co si dát knihu pro změnu v angličtině v MP3 v podání rodilé mluvčí?

21.7.2017 v 17:01 | Karma článku: 6.60 | Přečteno: 104 | Diskuse

Jiří Míka

Kořeny politické korektnosti nejsou v neomarxismu?

Dlouho mi vrtalo hlavou, jak mohou "progresivní" intelektuálové volat po utlačování mužů a vyzdvihování žen. Po utlačování bílých a propagování a skoro slepé toleranci k jiným národům. Kořeny ideologie "tolerance" to vysvětlují.

21.7.2017 v 14:22 | Karma článku: 31.33 | Přečteno: 856 | Diskuse

Eva Svobodová

Manipulace: proč se vede mediální kampaň ke "kauze burkini"?

Intenzivní mediální masáž kolem malicherné záležitosti pokračuje už druhý týden. Opravdu to někoho ještě zajímá, nebo je to testovací průzkum, kam až se společnost nechá převýchovně dotlačit?

21.7.2017 v 13:50 | Karma článku: 38.79 | Přečteno: 1265 | Diskuse
Počet článků 98 Celková karma 13.64 Průměrná čtenost 934

Poslanec ČSSD, předseda Podvýboru pro energetiku a místopředseda Hospodářského výboru Poslanecké sněmovny, v letech 2003 až 2006 ministr průmyslu a obchodu.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.